5 najlepszych motocykli dla początkującego kierowcy

5 najlepszych motocykli dla początkującego kierowcy

Dobry pierwszy motocykl to taki, który nam się podoba. Pierwszy motocykl nie ma być zakupem przemyślanym tylko spełnieniem marzeń. Taką wyznaję zasadę. Oczywiście w granicach rozsądku.

Modele motocykli dla początkujących

Osobiście swoją przygodę rozpocząłem od Kawasaki ninja 300. Marzyłem o zielonym sporcie od dziecka i właśnie taki chciałem mieć. Gdyby było mnie stać na legendarna Ninja 636, pewnie takową bym kupił. Taka opinia spotkać się może z słuszna obawą proponowania zbyt dużej i zbyt mocnej maszyny na start, ale zaraz wytłumaczę, czemu osobiście nie widzę w tym nic złego. Przede wszystkim to jeździec decyduje o swoim życiu i o bezpieczeństwie jazdy a nie maszyna. Krzywdę można sobie zrobić i na rowerze.

Po drugie na Kat.A i tak zasiadamy obecnie na dużych Gladiusach które wcale słabymi i lekkimi motocyklami nie są.

Po trzecie, w dzisiejszej dobie elektroniki, nic nie stoi na przeszkodzie zaprowadzić naszego rumaka na hamownie i zmienić mu mapę zapłonu, odejmując mocy i łagodząc jej przyrost na krzywej obrotów. Takie podcinanie skrzydeł jest bardzo powszechnym i modnym zabiegiem choćby w Niemczech.

Abstrahując od rozmiaru i mocy pierwszej maszyny, należy zastanowić się nad jej typem. Ponownie osobiście twierdze, że pierwszy motocykl kupuje się z powodu miłości i marzeń a nie chłodnej kalkulacji. Ale jeśli pragniemy podejść do tematu nieco rozsądniej proponuje zakup typu dual, czyli o dwojakiej naturze.

Motocykl turystyczny dla początkującego

Kupując czystego turystyka, czynimy to z pełną premedytacją. Jest to zazwyczaj zakup przemyślany, chłodny i przede wszystkim, dojrzały. Osobiście radzę zakupić na pierwszy motocykl, taką maszynę by miała ona trochę szersze zastosowanie.

Takim dobrym pomysłem na start jest jakiś sport-tourer pokroju nowej Kawasaki Ninja 650, albo Hondy CBF, albo Hayabuzy od Suzuki, jeśli chcemy jakąś większą maszynę bo np. mamy 2 metry wzrostu.

Idąc w drugą stronę spektrum, bardzo udanymi konstrukcjami są motocykle typu adventure, zwane potocznie dakarkami. Przedstawicielami motocykli o profilu terenowo turystycznym są konstrukcie takie jak Africa Twin od Hondy, Seria motocykli oznaczona literką R od BMW, Czy choćby kultowe Suzuki DR.

Nie twierdze, że kupno motocykla zbudowanego stricte do turystyki szosowej to zły wybór, ale na pewno zamyka nam to pewne drzwi, a na początku przygodny z motocyklami, moim zdaniem jest to niewskazane. Należy zasmakować wszystkiego by po prostu określić co tak na prawdę nam się podoba. Niezależnie od tego na jaką maszynę się zdecydujemy, na pewno czekają nas wspaniałe przygody i chwile których obraz zostanie w naszej pamięci do końca życia.

5 najlepszych motocykli dla początkującego kierowcy
5 (100%) 1 vote