Jak często warto wykonywać przegląd starszego auta?

Jak często warto wykonywać przegląd starszego auta

Samochód w życiu codziennym stał się niezastąpiony. Wiele osób nie wyobraża sobie wypełniania codziennych obowiązków bez pojazdu, którym mogą szybko dostać się do pracy, szkoły, sklepu, lekarza, na pocztę, do urzędu, po dziecko do przedszkola czy żłobka – można tak wymieniać jeszcze długo. Dlatego samochód wydaje się być niezbędny i bardzo ważny. Aby mógł długo służyć, trzeba o niego dbać. Jednym z najbardziej istotnych obowiązków właściciela pojazdu jest regularne badanie jego stanu technicznego, będącego gwarancją bezpieczeństwa.

Przegląd techniczny pojazdu

Przegląd techniczny auta ma bezpośredni wpływ nie tylko na bezpieczeństwo kierującego, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. W czasie badania diagnosta dokładnie sprawdza różne podzespoły pojazdu i w zależności od jego wyniku, podbija lub nie, dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to zarazem stwierdzenie czy pojazd nadaje się do dopuszczenia do użytku w ruchu drogowym.

Jak często wykonuje się przegląd pojazdu?

Częstotliwość wykonywania badań technicznych pojazdu związana jest z jego wiekiem. Gdy samochód jest nowy, pierwsze badanie techniczne należy wykonać po trzech latach od dnia pierwszej rejestracji. Kolejne badanie wykonuje się nie później niż dwa lata po pierwszym. Dopiero, gdy upłynie pięć lat od momentu pierwszej rejestracji, auto należy poddawać przeglądowi co roku.

Wyjątkiem są samochody mające więcej niż 25 lat, posiadające status pojazdów zabytkowych. Ich właściciele wcale nie mają obowiązku przeprowadzania badań technicznych.

Przegląd techniczny pojazdu z instalacją gazową

W przypadku samochodów na gaz, badanie techniczne musi być wykonywane co roku, bez względu na wiek auta. Samo badanie przebiega podobnie, jak w przypadku zwykłego samochodu. Diagnosta musi tylko dodatkowo sprawdzić szczelność instalacji. Udając się na przegląd, trzeba jednak pamiętać, aby wziąć, oprócz dowodu rejestracyjnego, świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Zbiorniki gazowe są legalizowane na 10 lat, dlatego po upływie tego czasu, jeżeli zbiornik nie został powtórnie zalegalizowany albo wymieniony na nowy, nie otrzymamy wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Wyższa jest również cena przeglądu samochodu z gazem. Przegląd typowego auta kosztuje 99 zł, natomiast cena badania technicznego samochodu z instalacją gazową wynosi 162 zł. Na kwotę tę składa się standardowe badanie oraz dodatkowe 63 zł za badanie specjalistyczne.

Podsumowując: trzeba pamiętać o obowiązkowym, corocznym przeglądzie technicznym auta. Jednak przegląd starszego samochodu najlepiej robić dwa razy w roku: przed latem i przed zimą, a można i częściej. Wtedy nie tylko zyskamy pewność, że auto nie sprawi nam niemiłej niespodzianki, ale również unikniemy kosztownych napraw.

Jak często warto wykonywać przegląd starszego auta?
5 (100%) 1 vote