W jakim wieku najlepiej kupić motocykl?

Aby mądrze kupić motocykl i nie żałować zakupu, musimy być pewni jego historii. Nie musimy w tym celu korzystać z usług jasnowidza, czy innego rzekomego specjalisty od motocykli, który to zazwyczaj zainteresowany jest tylko swoją gażą a nie tym czy realnie motocykl który planujemy kupić jest w dobrym stanie. Sami możemy określić stan motocykla. Musimy tylko wiedzieć dokładnie na co mamy zwracać uwagę podczas zakupu.

Na co zwrócić uwagę, kupując motocykl?

Podstawą jest ocena wizualna maszyny na zdjęciach umieszczonych na internecie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, coś nam na oku już nie pasuje, należy sobie darować daną maszynę. Pierwsze symptomy świadczące o tym, że coś jest nie tak jest malowanie. Jeśli motocykl nie jest w oryginalnym malowaniu, to znaczy że albo uczestniczył w wypadku, albo jest zlepkiem kilku motocykli. Drugą kwestią jest stan wizualny maszyny, jeśli nie ma ona widocznych normalnych śladów użytkowania, takich jak przetarcia lakieru na setach, czy delikatnych rys na baku, to znaczy, że albo był drop i motocykl ma świeżo lakierowany bak i zmienione sety, albo ponownie jest to zlepek kilku maszyn.

Kolejną kwestią jest to, ile zdjęć zamieścił sprzedający, czym się chwali a czego nie chce pokazać. Jeśli na zdjęciach dumnie prezentuje błyszczący łańcuch, ładną tylną zębatkę i świeżutkie opony, to pewnie po prostu jest to zadbana maszyna.

Podczas oględzin na miejscu, pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to to czy motocykl jest zimny. Jeśli dotkniemy kolektora wydechu i jest gorący, odpuśćmy sobie taki motocykl. Oznacza to tyle, że sprzedawca boi nam się pokazać jak kiepsko zapala motocykl na zimno. Jak już włączymy maszynę, pozwólmy jej chodzić parę minut, posłuchajmy czy wyrównuje się rytm pracy silnika po dogrzaniu cylindrów. przystawmy rękę do wydechu, czy wyraźnie wyczuwamy kompresję i pracę tłoków.

Jeśli po ocenie wygładu maszyny, ocenie stanu opon, ocenie pracy silnika podejrzewamy, że z maszyną jest wszystko w porządku, czas na jazdę próbną. Należy do niej podchodzić bardzo ostrożnie. Nigdy nie wiem czy motocykl na którym siedzimy nie jest wadliwy. Po udanym zakupie czas na formalności.

Zakup motocykla podatek i formalności

Niezwłocznie po zakupie nowego motocykla przechodzimy do formalności. Mając w ręku umowę kupna i sprzedaży, wędrujemy do US i pobieramy Druk PCC-3, czyli „Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. Uiszczamy 2% wartości maszyny i US mamy już z głowy. Potem do wydziału komunikacji załatwić zarejestrowanie i blachy. Pamiętajmy o tym by ze sobą mieć dowód wpłaty z US i najlepiej dwa w pełni podpisane przez obie strony umowy kupna sprzedaży maszyny. Należy je wypełnić starannie i upewnić się, że zawierają wszystkie dane zarówno sprzedającego jak i kupującego.

W jakim wieku najlepiej kupić motocykl?
Oceń ten post