Co możesz naprawić w samochodzie bez pomocy mechanika?

Co możesz naprawić w samochodzie bez pomocy mechanika?

Posiadanie auta to ciągłe inwestowanie w to, by było ono sprawne jak najdłużej. Wiele napraw kluczowych dla kwestii bezpieczeństwa jazdy należy bezwzględnie zlecać mechanikowi. Jednak są naprawy, które przy odrobinie chęci, czasu i zdolności technicznych, będziesz w stanie wykonać całkowicie samodzielnie.

Samochód do remontu

Kapitalny remont samochodu warto przeprowadzić wtedy, gdy planuje się jego sprzedaż i chce zwiększyć wartość auta. To również dobry pomysł, gdy czujemy, że auto nie jest już tak sprawne jak kiedyś, a chcemy jeździć nim bez przeszkód jak do tej pory. Kapitalny remont silnika, wymianę rozrządu, czy inne tego typu naprawy, należy zlecić mechanikowi. Wtedy mamy pewność, że auto zostało zrobione jak należy.

Co naprawisz samodzielnie

Nawet bez większych umiejętności i wiedzy technicznej, będziesz jednak w stanie naprawić kilka rzeczy w aucie. Będzie to dla ciebie większa oszczędność pieniędzy i czasu, bo mechanicy zwykle są rozchwytywani i sporo sobie liczą za pilne naprawy. Wymiana drobiazgów, takich jak wycieraczki, żarówki, czy oleje i filtry, to rzeczy, na których każdy właściciel auta powinien się znać. Warto je wykonać przed oddaniem auta do przeglądu, bo to właśnie za takie drobiazgi później będziemy musieli zapłacić u mechanika. Samodzielnie możesz wymienić oleje, filtry w aucie, żarówki czy świece, a nawet klocki hamulcowe. W takim wypadku lepiej jednak zaopatrzyć się w instrukcję swojego auta, by umieć poprawnie zlokalizować odpowiednie elementy oraz rozpracować je. Oszczędności na takich drobiazgach idą w setki, a nawet tysiące złotych – tyle trzeba byłoby zapłacić w serwisie.

Oszczędzaj na drobiazgach

W serwisach autoryzowanych niekoniecznie musimy wykonywać wszelkie naprawy. Po pierwsze – będą one kosztowały, a po drugie – zapłacimy przesadnie dużo za oryginalne części zamienne, które wcale nie muszą być zamontowane w oryginale. Jeśli tylko wiemy, co chcemy wymienić i jak to zrobić, wystarczy, że zakupimy przez Internet odpowiednią część w okazyjnej cenie i poświęcimy kilkadziesiąt minut lub kilka godzin na naprawę.

Bardzo często samodzielna naprawa samochodu okazuje się dużo prostsza niż sądziliśmy, dlatego warto przynajmniej spróbować cokolwiek przy nim „podłubać”. W ostateczności wybierzmy się do mechanika, wtedy też unikniemy zawyżonych cen usług, bo będziemy wiedzieli co dokładnie jest nie w porządku. Gdy zaniedbamy te drobiazgi, może się okazać, że mechanik przy okazji większej naprawy zechce zająć się tymi drobiazgami i wtedy zarobi na naszej niewiedzy.

Co możesz naprawić w samochodzie bez pomocy mechanika?
5 (100%) 1 vote