Kiedy warto wymienić silnik w samochodzie?

Kiedy warto wymienić silnik w samochodzie

Z problemem nieprawidłowej pracy silnika spotykają się z reguły właściciele starszych egzemplarzy, które mają na liczniku już sporą ilość kilometrów. Kiedy zaczynają się niepokojące objawy, takie jak wzmożone zużycie oleju, utrata mocy, a także dziwne odgłosy ze strony silnika, trzeba koniecznie sprawdzić jego stan. Jeśli takie objawy się nasilają z reguły oznacza to, że konieczna jest wymiana silnika na sprawny.

Jakie objawy wskazują, że wymiana silnika jest konieczna?

Zbyt duże spalanie oleju jest tylko jednym z bardzo niepokojących objawów, świadczących o nieprawidłowej pracy silnika. Bardzo łatwy do zauważenia jest także inny symptom, a jest to gęsty, ciemny dym, który wydobywa się z układu wydechowego. Jeśli silnik pracujący na olej napędowy, czyli popularny diesel nie chce odpalić w chłodniejsze dni, a dodatkowo dochodzą wyraźne stuki z jego głębi, może to być znak, że jest on do wymiany.

Najpoważniejszą, a zarazem dobitną awarią, która oznacza z całą pewnością natychmiastową wymianę silnika jest zerwanie łańcucha rozrządu. Taka awaria w zasadzie nie nadaje się do incydentalnej naprawy, należy poważnie pomyśleć o nowym silniku, ponieważ każda naprawa rozrządu jest tylko prowizorką, a może prowadzić do znacznie poważniejszych skutków dla innych mechanizmów w samochodzie.

Wymiana silnika w samochodzie na nowy czy używany?

W starszych samochodach opłacalna jest tylko wymiana silnika na używany egzemplarz przeznaczony do modelu o idealnie zgodnych parametrach. Fabrycznie nowy silnik jest po prostu zbyt drogi, a jego montaż w starym samochodzie nie ma sensu.

Używany silnik można pozyskać z aukcji internetowych, gdzie oferowane są takie podzespoły pochodzące z uszkodzonych, powypadkowych aut. Bardzo dobrym wyborem jest silnik z rozebranych na części samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, podzespoły w takiego źródła są znane z wysokiej jakości i stosunkowo niewielkiego zużycia.

Wybierać kompletny silnik, czy też jednostkę bez współpracujących podzespołów?

Wiadomo, że silnik bez dodatkowych podzespołów, które w samochodzie z nim współpracują, z pewnością będzie tańszy, ale decyzję o zakupie tej bardzo ważnej dla auta części powinien podjąć fachowiec. I powinien to być mechanik, który doskonale zna tę konkretną markę oraz model, w którym ma być dokonana wymiana silnika.

Przy wymianie zawsze trzeba liczyć się nie tylko z kosztami zakupu jednostki napędowej, ale również ze sporymi kosztami samej robocizny. Jednak w starszych autach taka wymiana może być opłacalna.

Kiedy warto wymienić silnik w samochodzie?
5 (100%) 1 vote