Jak zapobiegać tworzeniu się rdzy w starszych samochodach?

Jak zapobiegać tworzeniu się rdzy w starszych samochodach

Nasz stary samochód może być pojazdem bardzo sprawnym, a ponadto możemy być z nim emocjonalnie związani. Problemem, bardzo często, może okazać się pojawiająca się na naszym starym i wysłużonym pojeździe rdza. Na szczęście są sposoby, którymi możemy ją zwalczyć i to nawet nie za duże pieniądze.

Rdza występuje zawsze

Wszędobylska rdza samochód nasz nie tylko niszczy, ale i sprawia, że wygląda on mało estetycznie. Wiadomo jest, że im starszy samochód tym problemy z rdzą są większe. Najlepiej jest więc w trakcie użytkowania pojazdu zapobiegać powstawaniu rdzy, jednak nie zawsze może się to udać. Stan karoserii auta zależy od sposobu jego garażowania, sposobu eksploatacji i form zabezpieczeń podczas produkcji danego pojazdu.

Małe rdzawe wykwity możemy szpachlować, malować farbą odporną na korozje. Gorzej jest, jeżeli zauważymy wielkie rdzawe ogniska, wtedy lepiej jest zdecydować się na zmianę danej części karoserii na nową.

Z rdzą trzeba walczyć, dlatego dobrze jest co jakiś czas sprawdzać stan karoserii i podwozia i zabezpieczać przez używanie specjalnych preparatów przeciwko rdzy.

Jak zlikwidować mniejsze ogniska rdzy

Mniejsze ogniska rdzy możemy zlikwidować sami, poprzez szlifowanie i całkowite oczyszczenie miejsca zajętego przez rdzę. Następnie, oszlifowane miejsce odtłuszczamy i odkurzamy, tak by nie zostały tam żadne opiłki. Potem miejsce malujemy specjalnym lakierem, który jest podkładem. Po całkowitym wyschnięciu wykonujemy następujące czynności:

  • ubytki uzupełniamy dokładnie gładzią szpachlową,
  • wszystko wyrównujemy papierem ściernym,
  • dane miejsce malujemy lakierem i czekamy aż wyschnie.

W taki oto sposób wygląda szpachlowanie samochodu krok po kroku.

Jednak samodzielna walka z rdzą jest możliwa tylko wtedy kiedy, ogniska rdzy są małe i łatwo jest je opanować.

Decydując się na szpachlowanie powinniśmy zdać sobie sprawę, że musimy zrobić tę czynność bardzo dokładnie likwidując całą rdzę w danym miejscu. W innym przypadku oczyszczanie i szpachlowanie nie ma sensu, ponieważ rdza będzie dalej drążyć dane miejsce.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przez cały czas posiadania samochodu trzeba pilnować by nie wdała się w niego rdza. Dobrze jest stosować na elementy metalowe różnego rodzaju preparaty antykorozyjne takie jak farby czy odpowiednie lakiery.Jednak wszystko to nie daje stuprocentowej pewności, ze nasz samochód ominie rdza.

Najlepszym sposobem jest mieć zawsze wszystko pod kontrolą i od razu wszystkie najmniejsze ogniska rdzy likwidować. Niestety rdza zawsze prędzej czy później dosięgnie naszego pojazdu, dlatego należy z nią walczyć.

Jak zapobiegać tworzeniu się rdzy w starszych samochodach?
5 (100%) 1 vote